Związek Górnośląski – Koło Tychy
niedziela Styczeń 21st 2018

Treści własne

Archiwa

Relacja z wystawy „Tradycje Łowieckie Lasów Pszczyńskich”

Kim jest kozioł-morderca? Jakie pasje posiadał książę Jan Henryk XI? Jak smakuje pasztet z dziczyzny? Kim był Willy Benzel? – Tego oraz wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć na otwarciu wystawy „Tradycje Łowiecki Lasów Pszczyńskich”, która odbyła się minionej niedzieli (28.10.2012) w siedzibie Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Katowicach – Podlesiu.
Liczne przybyli goście mieli przyjemność wysłuchać za sprawą pana Jerzego Szołtysa – myśliwego i pasjonata historii Puszczy Pszczyńskiej wielu  ”opowieści myśliwskich”, historii łowiectwa ziemi pszczyńskiej, oraz poznać podstawowe zagadnienia dotyczące  tej dziedziny. Pan Jerzy na spotkaniu uraczył wszystkich grą na rogu myśliwskim – Plesówce.
Na wystawie, którą zwiedzać można do 12 grudnia można zobaczyć między innymi wiele ciekawych fotografii przedstawiających dawne zwyczaje myśliwskie, obrazy związane z tą tematyką, trofea myśliwskie oraz wiele innych, ciekawych  rzeczy. Szczególnie rzuca się w oczy usytuowana w centralnym punkcie sali kopia głowy jelenia wraz z porożem wykonana przez Pana Jerzego Szołtysa, która w oryginale zdobi zwieńczenie dachu pałacyku myśliwskiego w Promnicach.
Eksponaty znajdujące się na wystawie zostały bezinteresownie udostępnione  przez oprócz wymienionego powyżej pana Jerzego również przez: Pana Marka Bielę, Krzysztofa Jonderko, Bernarda Szołtyska, Andrzeją Wajdę, panią Urszulę Zielosko, pana Tomasza Niechciała, Jerzego Neliszera.
W tym miejscu należy podziękować również za organizację wystawy pracownikom Domu Kultury w Podlesiu na czele z panią dyrektor Sonią Botor.
Wszystkim zainteresowanych historią ziemi pszczyńskiej wystawę tą serdecznie polecam

autor: Rafał Kula

Komentuj